Makaleler

  • Unutmayın ki tekrarı olan bir tiyatro oyununun sıradan bir oyuncusu değilsiniz. Varlıklar âleminin dünya sahnesindeki hayat oyununuzun baş aktörüsünüz. Ve kendinizi oynuyorsunuz. Bu sahnede kendiniz ama gerçekten kendiniz olmalısınız. Bütün alt yapınız, donanımınız, potansiyeliniz ile kendinizi sunabilmelisiniz insanlara ve insanlığa. Hayatınız, kendiniz değil de olması arzu edilen role bürünmüşse, siz kendinizi unutmuş, arzu edilen sizi oynuyorsanız, sahnede bir çatışma yaşarsınız. Hem de bir iç çatışma.
  • Başlık size neyi çağrıştırıyor bilmiyoruz; ama sözünü etmek istediğimiz konu işe gönlünü koyabilme sanatı. Bilirsiniz her çalışan işi severek, isteyerek, aşkla, heyecanla yapmak ister. Aynı şekilde yöneticiler de çalışanların kendilerini tam olarak işe vermelerini, işi tüm duyuları ile algılamalarını isterler. Her iki taraf da işin gönülden yapılmasından yana olur, hatta bu yolda birçok etkinlikler de yapar, yapar da bunu nadiren becerebildiğimiz de bir gerçek.
  • Ülkemizde toplumsal uyumsuzluk belirtilerinin giderek arttığı gözleniyor. Konuyla ilgili bilimsel araştırmalarda gerek bireysel gerekse toplumsal uyumsuzlukların tırmandığını, sayısal verilerle ortaya koymaktadır. Esasında günlük hayatımızda yaşadığımız olaylar, özellikle yazılı ve sözlü basın yoluyla izlediğimiz gelişmeler, toplumsal uyumsuzluklar ve sorunların boyutları hakkında fikir veriyor.
  • Hiç düşündünüz mü acaba? İnsan olarak bizim esas zenginlik kaynağımız nedir? Acaba bizi biz yapan ve diğer canlılardan ayıran temel özellik nedir? Zekâ, yüksek yetenekler, duygular ve nihayet sevgi. Bugün okurlarımızın hoşgörüsüne sığınarak alıştığımız yazı tarzımızın biraz dışına çıkıyor ve sevgiden söz etmek istiyoruz. Bizim sözlerimiz sevgi için yetmez biliyoruz ama deneyelim diyoruz.
  • Bir grup insanın, belirli bir amacı ya da amaçları gerçekleştirmek üzere bir araya gelerek oluşturdukları sosyal yapı olara tarif edilebilecek işletmeleri, insan organizmasına benzetmek mümkündür
  • Her alanda olduğu gibi aile şirketlerinde de kadınların çok önemli ve belirleyici rolleri vardır. İster doğrudan işin günlük akışının içinde yer alsın, ister aile işinin dışında çalışsın, isterse ev hanımı olarak evin yükünü çeksin kadınlar, ailenin bütünlüğünün sağlanması, birlik ve beraberliğin oluşturulması ve daha da önemlisi sağlıklı bir etkileşim ve iletişim ortamının oluşturulmasında belirleyicidirler.
1 2 3 4 5 6 7